Зрозуміти історію: Перед Великою Війною.

Сьогодення, виявляється, більш загадкове, ніж далеке минуле. Останнє  є ключем до скрині теперішнього. Щоб зрозуміти, що саме слід робити нам, поколінню, що народилося й виросло у системі диктатури бандитів, ми повинні звернутися до витоків становлення нашого народу.

Спочатку була Русь. Просто Русь. Київською її нарекли радянські історики. Хоч нам, юним школярам, показували її як ледве не першу нашу національну державу. Смішно, але те саме розказують в російських та білоруських школах. Збоку це виглядає, як три брати-примати ділять спадщину прадіда. Насправді об’єднуючим фактором було православ’я. Саме там, де воно розповсюдилось, і заклались основи трьох східнослов’янських народів. Однак шлях, здавалось б єдиного за вірою (тоді це було і буде ледь не до ХХ століття одним з вирішальних чинників становлення нації) розійшовся. Усі ви, товариші, знаєте про розпад Русі на окремі князівства, навалу монголів, поглинення південно-західних князівств Литвою, Польщею, Угорщиною, Молдавським князівством.

Генеза української нації йшла, безперечно, під певним впливом Польщі, Османської Імперії, Росії тощо. Саме це зумовлює утворення будь-якої нації.

Але перед Імперіалістичною Війною українська нація ще не була сформована. На підросійських землях українці не вважали себе окремим від росіян народом. Так, кожен бачив, що  відмінності між русскімі Рязані та русскімі Вінниці доволі значні, але вважали це не більше ніж місцевим малоросійським колоритом. Сама ж Росія була ззовні, безперечно, могутньою. Друга за площею у світі, переможниця Наполеона, а значить рятівниця Європи з п’ятимільонною армією. Однак Колос-то теж був величним. Експорт імперії складався переважно із сировини, а імпорт – з промислових товарів. Імпортували навіть кам’яне вугілля! Засобів збагачення вугілля велика імперія не виробляла.

Австро-Угорщина, що контролювала Галичині, Буковину та Закарпатті, була ще крихкішою. Її називали “клаптиковою імперією”. Ще б пак, якщо австрійці складали лише одну п’яту всього населення! Але вона не була такою відверто реакційною, як Росія. На рутенських землях сільський люд знав, що їхні сусіди зі сходу є одної з ними крові. Тут була більш-менш розвинута народна освіта . Та й добрі німці фінансували українофільський рух, аби протиставити його москвофілам, які опікалися Росією. Рекомендую прочитати заяви тодішніх діячів українства щодо Росії. Таку дистильовану москвофобію рідко коли побачиш. Зверну увагу, що вони мали всі підстави так говорити. Царат був ворогом не тільки українців, а й навіть росіян.

Коли російська армія з тріумфом пройшла по Європі, безліч офіцерів та солдатів побачили разючу відмінність між Заходом та Росією. Імператор та його уряд, втім, не збиралися проводити вестернізацію держави. Так і тягнули до 1853 року, коли жандарм Європи Ніколай І нарвався на війну з Францією, Британією, Сардинією та Османською Імперією. Суть цієї війни можна описати в одному факті: Чорноморський флот був самовільно затоплений, бо вітрильники не були здатні воювати з пароплавами. Ця авантюра не закінчилася демонтажем Росії радше через криворукість союзних військ, а не через героїчну оборону Севастополя (самі напали на османів, самі й оборонялися). Ніколай І захворів та помер. Його син, Алєксандр ІІ почав вестернізацію держави, але, м’яко кажучи, це робилося не дуже вдало. Наприклад, звільнення кріпаків зменшило їхню юридичну залежність від поміщиків, але посилило економічну. Хоча, безперечно, певні успіхи були. Однак народовольці не оцінили це і вбили самодержавця. Його син, Алєксандр ІІІ, затятий алкоголік, реакціонер і просто високодуховна людина мало того, що зупинив програму реформ, так ще й почав контрреформи. Очевидно, що до початку ХХ століття напруга тільки зростала. А тому було вирішено почати малєнькую побєдоносную войну проти маленької Японії. Однак японці дали на горіхи великій державі, що викликало першу революцію. Але хвиля реакції придушила її. На деякий час.

Як уже було сказано, Росія представляла із себе фактично колонію. Ну була промисловість, і шо? У сьогоднішньої Росії теж вона ніби є. Навіть Україна донедавна притворялась, що в неї теж вона є. Російська “імперія” повністю залежала від британських та французьких інвестицій. І в 1914 році ці інвестиції довелося відробляти кров’ю російського солдата. У Росії тоді не було жодних причин воювати з Німеччиною – своїм основним торговим партнером! Ой, тільки не кажіть про захист братів-сербів. Ці брати потім віддячили, взявши участь в інтервенції.

Отже, Росія та Австро-Угорщина були приречені. На їхніх руїнах постане безліч нових держав. Якісь із них зможуть відстояти свою незалежність, якісь навіть хапнуть чужих земель. Це ми розглянемо потім, окунувшись у вир Громадянської війни в Росії!

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s